SiriusmÄlvakten avslöjar: Bryter utlÄningen

Sirius söker ny mĂ„lvakt. Nu Ă€r Hannes Sveijer tillbaka pĂ„ Löten och trĂ€nar med laget – och avslöjar beslutet om framtiden.

Hannes Sveijer under tisdagens trÀning.

Hannes Sveijer under tisdagens trÀning.

Foto: Daniel Meisels

Fotboll2024-07-23 15:00

Sveijer, som har kontrakt med Sirius över nÀsta sÀsong, har under vÄren varit utlÄnad till AFC Eskilstuna i ettan. DÀr har han spelat 13 matcher under vÄren. Nu blir det inga fler avslöjar han för UNT.

– Jag kommer inte Ă„ka tillbaka dit. Jag har varit hĂ€r och trĂ€nat nu sĂ„ fĂ„r vi se vad som hĂ€nder, men just nu Ă€r jag hĂ€r.

LĂ„net löpte egentligen över hela sĂ€songen, men Sirius A-lagschef Jonathan Ederström har tidigare berĂ€ttat för UNT att Sirius har haft möjlighet att kalla tillbaka mĂ„lvakten under sommaren. 

Varför blir det ingen fortsÀttning i AFC?

– Det Ă€r vĂ€l lite olika saker, men framför allt Ă€r det vad jag vill för det blev inte som jag ville. Det var speciell, annorlunda, nĂ„got som jag inte Ă€r van vid.

PÄ vilket sÀtt dÄ?

– Det var vĂ€l inte asbra. Jag ska vĂ€l inte gĂ„ ut med allt, men det var speciella saker som hĂ€nde. Det var en svĂ„r miljö att verka i, men man fĂ„r ta med sig nĂ„gonting av det ocksĂ„ och jag fick lĂ€ra mig olika saker. Det var speciellt och annorlunda.

SpelmÀssigt dÄ, vad sÀger du?

– Det var ett helt nytt lag och massor av unga spelare. Jag var bland de Ă€ldre som fick ta lite större ansvar Ă€n vad jag Ă€r van vid. Det tar jag absolut med mig och att fĂ„ spela matcher som var planen. 

Vad vill du framöver?

– Som alla fotbollsspelare sĂ€ger sĂ„ vill jag spela matcher, sedan var det blir nĂ„gonstans fĂ„r tiden utvisa. 

Sveijer berÀttar att han inte ÄtervÀnder till AFC.
Sveijer berÀttar att han inte ÄtervÀnder till AFC.

Sirius har aviserat att man vill ha tre mÄlvakter i truppen, nÄgot man har just nu nÀr Sveijer Àr tillbaka i verksamheten. Om det blir nÄgon fortsÀttning i Sirius Àr dock oklart i nulÀget.

– Jag pratar med ”Jonte” (Ederström) nĂ€stan varje dag. Vi har en dialog, men vad som sĂ€gs dĂ€r stannar mellan oss, sĂ€ger Hannes Sveijer som debuterade för Sirius i allsvenskan 2020. 

Emil Özkan och Hugo Mella.
Emil Özkan och Hugo Mella.

Emil Özkan, som under vĂ„ren varit utlĂ„nad frĂ„n Sirius till Enköping, Ă€r ocksĂ„ tillbaka i verksamheten sedan ett tag. Även hans framtid Ă€r oklar.

– Jag trĂ€nar med Sirius nu och sedan fĂ„r vi se. Jag vet faktiskt inte riktigt hur det blir, men vi hĂ„ller pĂ„ och pratar lite nu, sĂ€ger den unge mittfĂ€ltaren.

Vad sÀger du om vÄren i ESK?

– Jag tycker att vi har spelat ganska bra ocksĂ„ förutom att det varit bra resultat. Det har varit bra.

Vad vill du sjÀlv i höst?

– Det Ă€r vĂ€l att spela sĂ„ högt upp som möjligt.                                                                                                                 

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!