Fokus för UIF och tränaren Pelle Johansson var glasklart inför bortakampen mot Skiljebo. Efter tio insläppta mål på de två senaste matcherna så var fokus på försvarsspelet.
– Vi hade en mer försvarsinriktad taktik och låg lite längre ner i banan från start, säger Johansson.
Taktiken såg ut att lyckas. En jämn match stod 0–0 i paus, men en dålig femminutersperiod i den andra halvleken blev till slut det som sänkte UIF.
– Det var tungt att torska den här matchen när vi steppade upp i försvarsspelet och dessutom hade bra koll. Vi tappade lite för mycket boll under en period i den andra halvleken och då fick de en omställning som de utnyttjade.
UIF:s chans till kvittering kom då Josef Nema hade ett friläge, men Skiljebos målvakt stod för en kanonräddning enligt tränaren Johansson, som ändå var nöjd med prestationen.
– Vi är aldrig nöjda när vi förlorar, men det här var en bättre prestation än tidigare. Vi gjorde en urusel insats i förra matchen och nu är vi på banan igen. Det är skönt för gruppen.