Tunga beskedet: korsbandet av

Clara Ringmars mardrömssäsong fortsätter. Efter den allvarliga hjärnskakningen tidigare i våras kommer nu beskedet att korsbandet är av - och att säsongen därmed är över.

Foto: Emma-Sofia Olsson

Fotboll2016-09-12 19:38

Clara Ringmar har haft det tufft sedan hon kom till Sirius inför förra säsongen. I början av fjolåret drabbades hon av en hjärnskakning och när hon väl kom tillbaka så drogs hon med magproblem, något som gjorde att hon tog en timeout från fotbollen. Lagom till årets säsong var hon tillbaka, men drog på sig ytterligare en hjärnskakning i samband med en F19-match i Eskilstuna. Efter sommaruppehållet var hon tillbaka igen - men nu är alltså säsongen slut.

– Hon landade lite tokigt och vrickade till knäet. Hon fick åka ambulans till sjukhuset från Löten och de misstänkte korsbandet redan då. Efter magnetkameraundersökningen fick vi definitivt besked nu, säger tränaren och sportchefen Fredrik Bernhardsson:

– Framför allt är det väldigt tråkigt för Clara som har kämpat hela året mot skadorna.

Sirius får därmed klara sig med en målvakt, Emma Holmgren, de sju sista matcherna i elitettan. För Bernhardsson gäller det att försöka hitta några nya målvakter till nästa säsong då Holmgren får ses som förlorad till damallsvenskan.

– Vi behöver ha in två eller tre målvakter och det är hårdvaluta. Jag har börjat kolla runt lite, säger Bernhardsson.

Sedan tidigare är Märta Säfström och Josefin Jarstad borta resten av säsongen för Sirius del.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!