Uppgifter: Här är förre Siriuskaptenens nya klubb

Tim Björkström fick inte förlängt kontrakt med Sirius efter förra säsongen och har sedan dess gått klubblös. Nu uppger Aftonbladet att en ny klubbadress är nära för den tidigare Siriuskaptenen.

Tim Björkström och David Mitov Nilsson.

Tim Björkström och David Mitov Nilsson.

Foto: Tobias Sterner

Fotboll2023-01-10 09:00

Det handlar om Fredrikstad i den norska andraligan som ska vara nära att säkra Björkströms tjänster. Mittbacken väntas skriva på inom kort för klubben skriver Aftonbladet. Tim Björkström kom till Sirius inför säsongen 2018 och totalt blev det alltså fem säsonger i blåsvart innan han efter 2022 inte fick något nytt kontraktserbjudande från klubben. Björkström delade lagkaptensbindeln 2020 med Niklas Thor innan han de två senaste säsongerna varit uttalad lagkapten i Sirius. 

Björkström har sedan dess ryktats till både USA och BP, men av allt att döma blir det alltså spel i Norge i stället för Siriusprofilen. 

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!