Emilia Appelquists namn ropades upp sist när Pia Sundhage presenterade den svenska VM-truppen för några veckor sedan.
Hon berömdes som ”den perfekta lagspelaren” av förbundskaptenen, något huvudpersonen helt missade själv dock.
– Vi var på träningen när uttagningen var så när jag hörde mitt namn så blev jag sjukt glad och bara skrek rakt ut och sprang i väg, så jag hörde inte det där. Jag fick höra det där i efterhand och det är klart att det var väldigt roligt, säger Appelquist.
Blev du överraskad?
– Nej, egentligen inte. Jag visste att jag var med i diskussionerna och var också uttagen till genrepet. Sedan är det ändå lite osäkert när man har varit borta ett tag som jag var förra året. Jag visste att det fanns en chans i alla fall.
Uppsalafödda Appelquist fick som sagt fjolåret förstört av flera skador och det var egentligen först i januari som hon var tillbaka fullt ut på fotbollsplanen igen.
– Jag tycker att det har blivit bättre och bättre under säsongen. Förra säsongen var väldigt hattig för mig, och nu känns det som att formen stegrar upp hela tiden. Det känns väldigt bra fysiskt och försvarsspelet är bra. Det är väl offensiven som ska upp några snäpp bara.
Vad har du för förväntningar inför VM?
– För min del handlar det om att göra väldigt bra träningar och mitt mål är att spela så mycket som det bara går. Vad gäller laget så är det mycket snack om skador och det är alltid tråkigt. Nu är vi den trupp som vi är och Sverige brukar göra bra ifrån på mästerskap.
Vad tror du om dina chanser till speltid?
– Det är jättesvårt att säga innan man träffat laget och Pia. Jag ska göra allt för att få spela, och hoppas att det blir lite speltid. Skulle jag få det så skulle det vara hur kul som helst.
I gruppspelet ställs Sverige mot USA, Nigeria och Australien.
– Det är en tuff grupp, men jag ser det som något positivt. Vi kan vinna alla matcher oavsett vilka vi möter om vi har en bra dag.
Helt ny är dock inte mästerskapssituationen för Appelquist. För fem år sedan var hon lagkapten i det svenska U20-landslaget som spelade VM i Tyskland och tog sig till kvartsfinal.
– Tiden går fort, men det känns bra att ha varit med förut och jag tror att jag kan ta med mig lite eftersom jag ändå var med i U20 också.
Hittills under säsongen har det blivit sju matcher för Appelquist i Piteå.
– Jag känner mig i bra form och hoppas det ska hålla i sig.
VM-form?
– Haha ja, jag hoppas det i alla fall, säger Appelquist.