Bråk uppstod vid slutsignalen

Målskytt till 3–3 och inblandad i bråk i slutet. Henrik Stenberg var involverad i mycket i tredjeperioden mot Falun i första semin.

Henrik Stenberg och Mattias Carlgren rök ihop i matchslutet. Här en duell mellan de två ett tidigare år.

Henrik Stenberg och Mattias Carlgren rök ihop i matchslutet. Här en duell mellan de två ett tidigare år.

Foto: Sven-Olof Ahlgren

Innebandy2016-03-27 20:31

Storvreta jagade en kvittering till 4–4 men tiden rann ut och i samband med slutsignalen hamnade Henrik Stenberg och Faluns Mattias Carlgren i duell med varandra. Bråk uppstod och många spelare i båda lagen anslöt. Det var för en stund rejält grinigt.

– Han kom ju glidtacklandes, men jag tycker ändå att det var en rätt lugn situation, i alla fall mellan oss. Sedan kom det många fler. Det kunde ha blivit värre, säger Stenberg om incidenten.

Han tycker annars inte att den första semifinalen blev så het som man kunnat tro.

– Det kanske skulle ha varit mer sånt tidigare i matchen, säger han.

Han var inte nöjd. Varken med resultatet, eller prestationen som Storvreta stod för.

– Den första perioden var bra, sämre i andra och okej avslutning, sammanfattar han snabbt.

Men han lägger också ut texten lite mer.

– Vi kan inte dippa i en hel period (den andra). När vi gjort 3–3 (Stenbergs mål) kändes det som att vi tog tillbaka taktpinnen men sedan tog vi en onödig utvisning och strax efter fick de göra 4–3, billigt som fan, säger Stenberg.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!