Hagunda vände efter boxplaymål

Hagunda var illa ute i bortamatchen mot Dalen. Då gjorde man mål i boxplay och så vände allt – och det blev en säker seger för den allsvenska serieledaren.

Bäst i Hagunda. Felix"Bullen" Abrahamsson i blå tröja var lagets bäste spelare mot Dalen. Här är han  i en tidigare match mot Täby.

Bäst i Hagunda. Felix"Bullen" Abrahamsson i blå tröja var lagets bäste spelare mot Dalen. Här är han i en tidigare match mot Täby.

Foto: Håkan Lundh

Innebandy2017-11-26 16:12

– Första perioden var riktigt dålig, säger tränaren Mårten Pedersson på telefon från Umeå. Det var sämre än när vi förlorade hemma mot Täby.

När Hagundas Mikael Hast blev utvisad efter 19.04 av den andra perioden (Dalen ledde med 3–2 då) så fick hemmalaget chansen att göra ett litet ryck. Då gjorde Hagunda mål i stället.

– Ett mycket viktigt mål, säger Mårten Pedersson.

Det var Daniel Wadberg som gjorde målet. Klockan stod på 19.16 och det blev signalen till vändningen och till slut en bekväm seger för Hagunda.

– Vi höjde oss stegvis och spelade av matchen på ett komfortabelt sätt. Jag kände redan i slutet av den andra perioden att vi var på gång samtidigt som dom började bli lite trötta, säger Pedersson.

Hagunda gick ifrån i början av den trfedje perioden. Nils Göthberg gjorde fyran efter 2.26 och Martin Holm femman en och en halv minut senare.

– Vi kunde springa ifrån dem, säger Pedersson.

Att Hagunda inledde svagt – rentav den sämsta perioden den här säsongen – var förstås inte bra, men det har sin förklaring enligt tränaren.

– Vi har varit inne i en liten formsvacka som vi är på väg att ta oss ur. Vi var inte tillräckligt rejäla i början, säger Pedersson.

Bäst i Hagunda i den här matchen var Felix "Bullen" Abrahamsson.

Allsvenskan

Dalen–Hagunda 3–6

(2–1, 1–2, 0–3)

Målen: 0–1 (7.01) Niklas Wik, 1–1 (12.07) Alexander Rönnlund, 2–1 (13.41) Vidar Mårtensson, 2–2 (28.59) Fredrik Hast, 3–2 (32.41) Gustaf Rönnholm, 3–3 (39.16) Daniel Wadberg, 3–4 (42.26) Nils Göthberg, 3–5 (43.58) Martin Holm, 3–6 (59.02) Felix Abrahamsson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!