Hon tvingades kliva av matchen

Sirius har redan skador på två nyckelspelare. Nu riskerar man tappa ytterligare en i form av backen Klara Molin.

Klara Molin.s

Klara Molin.s

Foto: Tobias Skagerström

Innebandy2018-03-25 20:31

0–9 i baken var inte den enda smällen för Sirius i den andra kvartsfinalen mot Mora. Dessvärre för Uppsalalaget tvingades backen Klara Molin utgå från matchen på grund av en skada. Det var direkt efter matchen oklart hur illa det är.

– Det hände i slutet av den första perioden när knäet vek sig och blev lite ostabilt. Men det har inte svullnat upp vilket är positivt, säger hon.

Hon försökte spela lite i den andra perioden men det var dumt att chansa när läget var som det var i matchen. Molin säger sig avvakta med läkarbesök och följer "utvecklingen". Hon hoppas fortfarande att hon ska kunna spela på tisdag.

– Jag åker med på tisdag och testar, säger hon.

Sirius har redan Evelina Sparf och Sofie Paulsson på skadelistan sedan ett bra tag efter just knäskador.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!