Fyra raka segrar i kvartsfinalen mot Nykvarn gav Storvreta en lång vila från matcher i väntan på att övriga slutspelslag skulle göra upp – och köra lite slut på varandra. Först efter sju matcher avgjordes det hur semifinalerna skulla se ut och för Storvreta blev det till slut Pixbo från Mölnlycke. Storvreta och Pixbo drabbade samman även i fjolårets SM-slutspel men då stötte lagen på varandra senare ändå.
– Där har jag bra minnen, Jag tänker på SM-finalen, säger Oscar Magnusson Lindholm när han får frågan vad han tänker på när Pixbo nämns.
Redan under sin första superligasäsong blev han svensk mästare och nu är han redo för mer. Han har en stark andrasäsong i ligan bakom sig.
– Den har varit bra tycker jag, som lag och personligen. Nu är jag taggad för det sista, säger han om säsongen så här långt.
– Jag växer. Efter vintern tycker jag att jag tagit mer kliv och framförallt med den senaste kvartsfinalen.
UNT:s reporter skrev inför säsongen att Oscar Magnusson Lindholm skulle få sitt stora genombrott i år.
Vad säger backen själv om det nu? Har han fått det?
– Spelmässigt, ja, det tycker jag. Statistik och poäng kan alltid förbättras men spelmässigt tycker jag det, säger han efter måndagens träning.
Statistiken har förbättrats. Tre mål och två assist från förra årets grundserie har mer än fördubblats i år när han skjutit sex mål och spelat fram till lika många.
En som är mäkta imponerat över 21-åringens insatser är tränaren Mika Kohonen. Han har sett honom ta för sig mer och mer – och klättra i hierarkin i laget – sedan han kom förrförra året, direkt från gymnasiet.
– Det har gått ganska fort. Och han kommer bara bli bättre och bättre, så enkelt är det ju. Oscar är väldigt mogen i spelstilen. Han kommer vara en världsback. Och han är ganska nära att vara där redan nu, och tävla om landslagsplatserna, säger Kohonen och fortsätter:
– Det viktiga var förra året efter sommaren när vi pratade om vad elitidrott är, och Storvreta IBK och att vinna ... Jag tror att han förstod helheten och inte bara matcherna, vad man kan, talangen och viljan och sådär utan även det fysiska, det mentala, sömnen och mat. Nä, jag är jättestolt över honom. Jag visste att det skulle hända nån dag men det har gått fort och nu är han där uppe.
Storvreta har mött Pixbo två gånger sedan den där nämnda SM-finalen och det är två rätt vitt skilda insatser. Hemma pulveriserades motståndarna med hela 13–2 men i sista grundseriematchen blev det en uddamålsförlust på bortaplan. Det ska dock sägas att då saknade Storvreta några viktiga spelare.
– Sista matchen var inte så jätteviktig, vi var klar etta. Men som i alla matcher ska vi spela vårt spel, försvarsspelet, ta hand om bollen, spela det stora tunga spelet och då brukar det gå vägen, säger Magnusson Lindholm om semifinalspelet som drar igång hemma i IFU Arena på tisdag kväll.
– Man märker på träningarna den här veckan att det är nåt stort som kommer. Folk vill mer och det hörs, säger han.
Måndagens träning hölls ganska kort på planen. Sedan väntade lite tid i gymmet. Med tio matchlediga dagar har Storvreta kunnat förbereda sig på bästa sätt. Mika Kohonen vill inte gå med på att det bara varit vila. Hans lag har haft möjlighet att träna och deras träningar hålla samma nivå som matcherna hävdar han.
– Det finns ingenting negativt med att vi vann (kvartsfinalen) med 4–0. Vi förtjänade att kunna låta vissa få vila lite och träna bra en vecka.
Ni borde vara fräscha?
– Jo, vi är fräscha.
Fredrik Lindholm var den ende som saknades på måndagens träning på grund av en förkylning.
Hur ser Storvretatränaren på det som varit tidigare mellan lagen?
– Nu skriver man en ny historia. Lagen känner varandra mer än väl. Klart historiken spelar roll och det är ingen nackdel att vi vann med 6–1 i fem mot fem i stora arenan i Solna för ett tag sen (SM-finalen i fjol) ju. Men nu är det ett tomt papper. Vi börjar skriva det i morgon.
– Du kan vända och vrida på de tidigare matcherna. Här hemma gjorde vi en bra match men var väldigt effektiva också. Jag har ett otroligt lugn i kroppen. Det ska bli så jäkla roligt att börja tävla i morgon och mina killar kommer vara bra.