Sveriges U19-landslag har gått som tåget hela turneringen med storsegrar hela vägen. I finalen besegrades Finland med 6–3 och därmed kan Klara Molin numera titulera sig världsmästare.
– Det är stort alltså, riktigt mäktigt och jättekul. När slutsignalen gick var man bara så glad, jag hoppade och skrek, säger Molin på telefon från Kanada.
Som lagkapten har hon lett Sverige hela turneringen och var därmed den första spelaren att lyfta den stora pokalen mot skyn.
– Det har varit en ära, verkligen. Det är jätteroliga tjejer och det har varit härligt att leda laget. Sedan att få lyfta pokalen ... det var en obeskrivlig känsla.
Ett perfekt slut på en bra turnering ...
– Verkligen, det har varit jättebra med ett jättehärligt gäng. Vi har verkligen kommit varandra närmare när vi varit borta i två veckor och har också haft det jättebra i Kanada. Det har varit trevligt bemötande hela tiden.
Hur har ni firat?
– Vi har skrikigt mycket och sjungit mycket. Vi har verkligen haft det jätteroligt och fick även en pizzabuffé på hotellet.
Molin blev uttagen i all star-laget efter att ha producerat sex poäng på fem matcher. Nu väntar lite ledigt innan försäsongen drar igång med FBC Uppsala igen.