I september gick Svenska innebandyförbundets licensnämnd ut med att Storvreta var en av totalt nio elitföreningar som just då inte klarade de nya licenskraven som gäller för spel i de högre serierna från och med 1 maj. Storvreta lyckades då inte uppfylla kraven om ett positivt eget kapital. Nu, med bara en månad kvar av detta verksamhetsår, gäller samma sak.
– Vi kommer att göra ett jättebra resultat i år men jag tror inte att vi når fram till ett positivt eget kapital, säger ordförande Ededahl.
Han berättar att man från förra året låg på minus 2.3 miljoner när det gäller det egna kapitalet.
– Det är inget man lyckats komma ikapp på ett år som ideell förening.
Storvretas ekonomi har varit svag en längre tid men nu ska alltså en ljusning vara i sikte om vi får tro ordföranden.
– Det var ett orosmoment ett tag. Det var vi den här tiden förra året. Då var det inte speciellt roligt att gå och lägga sig. Men sedan fick vi en positiv trend under hösten och känner nu att vi har kontroll.
En förklaring till att man inte hunnit återställa det egna kapitalet tillräckligt fort är att när man gick från sju till fyra anställda var man tvungna att betala upp till sex månadslöner för de uppsagda. En "engångskostnad" som inte kommer att belasta verksamheten framöver.
Henrik Ededahl tror att man till årets bokslut minst har halverat minuset när det gäller det egna kapitalet och att man runt årsskiftet ska kunna vara i kapp. Därför kommer Storvreta, för att få starta nästa säsongs seriespel, tvingas lämna in en handlingsplan senast 1 augusti.
"Bedömer Licensnämnden handlingsplanen som orealistisk eller om föreningen själva anser att det kommer att vara omöjligt att återställa det negativa kapitalet till räkenskapsårets slut ska föreningen senast den 31 januari 2020 lämna in en kontrollbalansräkning per den 30 november som inte visar negativt eget kapital. Licensnämnden fattar därefter beslut om eventuell nekad elitlicens per den 1 mars 2020 och nedflyttning sker till säsongen därpå (2020/21).", skriver förbundet på sin webb.
Ededahl känner sig rätt säker på att licensnämnden ska kunna se de framsteg som gjorts. Någon oro för att bli nedflyttade finns inte.
– Vi följer de planer vi satt och det har faktiskt gått bättre än vi hoppats, säger han.
Han säger att han gärna hade sett ytterligare en hemmamatch i derbykvarten mot Sirius. Samma förhoppningar finns för den kommande kvartsfinalen.