Nekas döma för påstått fusk

De är ett av Sveriges högst rankade domarpar men nekas uppdrag i superligan. Anledningen påstås vara att de ska ha manipulerat sina löptester och att domarledningen saknar förtroende för duon.

Foto: TT

Innebandy2016-11-11 14:10

Innebandy

Storvreta har åkt på ett par avstängningar på kort tid. Men det är inte bara spelare får finna sig att stå vid sidan av sargen. Det uppländska domarparet Peter Hagelin/Edwin Simonian dömde superligans fem första omgångar men sedan dess har de inte haft några uppdrag. Enligt uppgifter från flera håll till UNT handlar det om manipulerade löptester. Testerna görs på egen hand och filmerna laddas sedan upp via nätet på en YouTube-kanal. Domarparet ska vid två tillfällen gjort ett så kallat yoyo-test och båda gångerna har de, efter granskning, underkänts eftersom det uppdagats att testerna ska ha varit manipulerade. Vid det ena tillfället ska den uppmätta sträckan enligt uppgift varit kortare än vad som krävs.

I ett Facebook-inlägg riktat till superligadomarna från Reine Sjödin, ansvarig coach för superligadomarna, som UNT tagit del av skrivs att domarparet entledigats på obestämd tid. ”Orsaken till detta är att vi i organisationen runt SSL-gruppen saknar förtroende för domarparet.” I inlägget beskrivs också om felaktigheter med den uppmätta sträckan.

När UNT ringer Sjödin hänvisar han i första hand till Svenska innebandyförbundets tävlingschef Magnus Fantenberg, men säger kort om paret:

– De är inte godkända för uppdrag i SSL.

Magnus Fantenberg bekräftar att paret inte får några uppdrag i superligan för tillfället.

Beror det på att filmade tester manipulerats?

– Det är svårt när det är ett egenansvar i det här och det är inte lätt att se på filmer. Vi har valt att säga att deras tester inte är godkända.

Är det vanligt?

– Nej, vanligt är det inte. De flesta domarna är vältränade och vissa är säkert bättre tränade än spelarna.

Simonian säger till UNT att anledningen till att paret inte dömt på lång tid beror på en skada. UNT har även varit i kontakt med Hagelin som väljer att inte bemöta tidningens uppgifter.

I ett senare Facebook-inlägg till superligadomarna från Reine Sjödin, som UNT tagit del av, går att läsa att domarparet erkänt fusk, att de skäms och att de har bett om ursäkt. Dessutom att ett nytt löptest kommer att göras framöver.

Om de klarar löptestet, är allt bra och de får börja döma i superligan igen?

– Det får vi se. Det är gruppen närmast verksamheten som avgör det, säger tävlingschef Magnus Fantenberg.

Domarna kommer att döma matcher i november, men då handlar det om lägre nivåer än superligan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!