"Ordvalet är olyckligt"

Billy Nilsson-gate går vidare. Nu erkänner förbundskaptenen Jan-Erik Vaara att vissa ordval blev olyckliga.

Förbundskapten Jan-Erik Vaara.

Förbundskapten Jan-Erik Vaara.

Foto: Jeppe Gustafsson

Innebandy2016-01-15 17:32

Först var det Billy Nilssons besvikelse efter att återigen ha ställts utanför landslagstruppen. Siriusstjärnan sade i UNT bland annat att han undrar om Vaara verkligen visste om att han var svensk och att han inte var beredd att spela i landslaget så länge nuvarande förbundskapten var kvar. Sedan svarade Vaara på kritiken till innebandymagazinet.se genom att bland annat uttala följande:

"Billy är varmt välkommen att höra av sig till mig angående motiven till varför han inte är med i landslaget. Jag skulle kunna ge honom vägledning när det gäller spelet, det finns några detaljer att förbättra men i huvudsak så behöver han utveckla det han har mellan öronen."

Nu har Svenska innebandyförbundet genom landslagschefen Joakim Lindström varit i kontakt med Nilsson och Sirius och bett om ursäkt.

Jan-Erik Vaara, som själv inte har varit i kontakt med Nilsson, erkänner att han kunde ha uttalat sig annorlunda.

– I sak är ingenting fel, men det är klart att ordvalet blev olyckligt. Det kunde tolkas som att jag tycker att han är dum i huvudet, men det kan jag omöjligt säga någonting om. Jag känner inte honom. Men det fanns lite mer innehåll i det och det gäller hans attityd, inställning och förhållningssätt till elitidrott och landslaget, säger förbundskaptenen till UNT.

Dessutom tycker han fortfarande att det är märkligt att Nilsson gick ut i media med sina synpunkter i stället för att vända sig direkt till honom.

– Om han nu anser att han är så bra att han är värd något mer än han får tycker jag att man bör vända sig till högst ansvarig istället för att kommentera i media, säger Vaara och säger att han haft en löpande dialog med Siriustränaren David Ahlmark om Nilsson.

Tycker du att landslagschefen behövde be om ursäkt?

– Det är en bedömning som han han har gjort och tycker är nödvändigt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!