Fem raka förluster, dubbla nollningar och en målskillnad på 7–27. Att få ihop lagspelet under inledningen av säsongen har varit en betydligt hårdare nöt att knäcka än Sirius väntat sig.
Förklaringarna till att matcherna blivit väldigt uddlösa är flera. Under stora delar av den gångna helgens match mot Göteborg (0–2) såg många närmast uppgivna ut när chans på chans brändes.
– Att vi har fått en tung start är det minsta man kan säga. Men det känns som att det finns ett väldigt enkelt svar; Vi gör ju inga mål, säger sportchefen Sara Orebrand.
– Vi har fyra backar som nu spelar forward eller center. Det påverkar såklart, men samtidigt skapar vi ju chanser. Problemet är att vi inte petar in bollarna. Tjejerna måste borra ned skallen och köra lite hårdare, bli lite mer obekväma. Det måste helt enkelt göra lite mer ont, fortsätter Orebrand.
Sara Orebrand klev in som sportchef i damlaget inför den här säsongen och den tidigare forwarden, som på senare år öst in poäng i division I, har under den senaste veckan tagit steget in på planen. Någon comeback handlar det inte om.
– Jag har varit med och tränat med laget på slutet för att få en inblick hur läget är i truppen. Man kan ha en helt annan dialog med spelarna när man är med själv där ute på planen. Dessutom är man lite äldre och kanske kan komma med ett annan synsätt utan de hjärnspöken som många spleare har just nu, säger Sara Orebrand.
Sejouren som ny tränare för Sirius damlag kunde ha börjat bättre för Niklas Johansson, som mitt under fjolårssäsongen tvingades gå från posten som tränare för klubbens herrlag.
– Det är klart att det är jobbigt för Niklas, men han har verkligen lagets fulla förtroende, mitt och sportgruppens förtroende och hela styrelsens förtroende, säger Sara Orebrand.
Även i fjol inledde Sirius trögt och låg näst sist i superligan efter endast en seger på åtta matcher. Då slutade säsongen med ett efterlängtat slutspel.
– Jag har varit med på några träningar nu och är övertygad om att det lag som vi har just nu inte skulle kunna ha en bättre ledarstab. De ger tjejerna alla förutsättningar, säger Sara Orebrand.
Så, hur ska ni börja ta poäng i superligan?
– Det är upp till gruppen nu och självklart är tränarna en del av den gruppen, men i slutändan är de som står med klubban i handen som måste leverera.
Som gammal forward van att göra poäng, hur känns det att se den här måltorkan?
– Det gör fysiskt ont att titta på. Jag trodde inte att det skulle vara så jobbigt. Men jag känner ingen oro, utan snarare en frustration. Vi skapar lägen och vi är där, men det studsar inte rätt just nu. Det hade känts värre om vi inte hade skapat chanser.
– Det är självklart att man analyserar mycket just nu och sover dåligt, men någonstans tror jag på att det är ganska enkelt ändå. Vi ska inte tänka så mycket.
Fredagens bortamatch mot Iksu lär inte vända någon poängtrend för Sirius, men matchen handlar om något annat.
– Det är en jättetuff match, den kanske tuffaste du har på hela säsongen och den hade varit lika tuff om vi hade gått obesegrade fram till den här fredagen. Det finns ingen i Innebandysverige som förväntar sig att vi ska vinna borta mot Iksu. Att få en sådan match och ”bara” spela kan vara bra för oss i det läget vi befinner oss i, säger Sara Orebrand.