Det har gått drygt två veckor sedan avancemanget till superligan säkrades. Nu ser Storvreta om sitt hus. Truppen som tog laget upp i finrummet kommer inte räcka till. Så görs analysen.
– Truppmässigt måste det hända saker, där måste vi göra oss SSL-mässiga. Det blir fint att ha med så många som möjligt som har gjort den här resan upp men samtidigt måste vi hitta spets som kan klara av motståndet som väntar. Spetskompetens måste helt klart in, säger tränaren Noél Alm Johansson på frågan om vad som krävs för den nya tillvaron.
Han beskriver situationen ändå som gynnsam.
– Det är ett bra läge att gå upp. et är tre nykomlingar, och lagen som precis blev kvar går förmodligen att hantera. SSL är starkt nu men har varit starkare så det är ganska gynnsamt år att gå upp. Vi vill inte hamna där att vi får kriga för existensen, säger han.
Spelare från Uppsala och/eller Storvreta som finns på andra håll är intressanta – och nykomlingen har siktat högt.
– Men vi är nykomlingar och att leta spelare på översta hyllan i april maj är en utmaning, säger Alm Johansson.
Men redan på onsdag kan första nyförvärvet vara i hamn. Då landar nämligen vad Alm Johansson beskriver som en "högoktanig finsk spelare" som ska ha landslagsmeriter.
– Det är en poängstark forward som kommer hit för att träffa oss och göra klart, säger tränaren utan att vilja avslöja namnet.
Utlandsspåret är intressant.
– Vi tittar på Schweiz och Tjeckien också men det är spelare som andra SSL-klubbar rycker i.
Amanda Delgado Johansson och Juni Söderqvist hos svenska mästarna Team Thoréngruppen har också kontaktats.
– Vi vet att Delgado kommer att vara kvar där men vi behöver ha en dialog för framtiden. Juni Söderqvist är tillbaka i träning (efter korsbandsskada). Hon har ett år kvar på kontraktet och sagt hon vill köra ett år till och då vara hel och frisk, säger Storvretatränaren.
I Västeråsklubben Rönnby, som semifinalföll mot Pixbo, finns Storvretafostrade Linnea Hammar som där gjort dundersuccé. Hammar gjorde 43 poäng i grundserien och i slutspelet hela 16 på endast åtta matcher.
– Hon har moderklubb Storvreta och var med på den här resan tidigt. Det är också en spelare vi för dialog med men kanske inte är aktuellt första året. Jagar man med de spelarna får man jobba långsiktigt och kanske landar det senare.
I Täby finns Klara Molin, även hon med Storvretas som moderklubb.
– Där finns en dialog
Och en förhoppning?
– Med henne gör det alltid det. Men hon har själv uttryckt att hon haft ett tufft år med skador och inte kunnat gjort sig själv rättvis. Hon vet att vi finns och det är kul att hon vill lyssna på oss. Hon känner laget och skulle var en perfekt match, säger Alm Johansson.
Spelare från Falun, som drog ur sitt damlag ur SSL, tittas det också på. Och hos derbyrivalen Alunda har man pekat ut ett par högintressanta spelare.
– Det finna många duktiga där, de har ju varit sjukt bra i år. Både som lag och individer, säger Alm Johansson.
Storvreta påstår sig ha dialoger med forwarden Jasmine Van der Veen och backen Jonna Westerholm men däremot inte poängdrottningen Elin Höglund ("finns på listorna") i dagsläget.
– De ska ju vilja och kunna. Men skulle jag önska nåt från Alunda är det ju de främst dom (Van der Veen och Westerholm).
Samtidigt som det värvas gäller det att få behålla det man har. Det arbetet är i full gång. Enda spelaren på förlustkontot hittills är skickliga backen Mathilda Nilsson som flyttar hemåt mot Härnösand.
Frågan är vad som händer med storstjärnan Anna Wijk som gjorde comeback i vintras och bidrog starkt till avancemanget.
– Det jobbar vi på. Den dialog vi haft är att hon vill på alla sätt fortsätta med damlaget. Sen är min förhoppning att hon spelar så mycket som möjligt i kombination att hon hjälper oss i ledarskapet. Det minsta är att hon hjälper till som tränare. Det känner vi ganska trygga med. Sen hur mycket jag får henne att spela och vara på planen är en annan femma.
Som ledare, i vilken roll passar hon då bäst?
– Jag tror hon gör sig bäst när hon är planen och instruerar och jobbar nära spelarna. Och med kravställan och vad det innebär att spela på den här nivån.
Storvreta inleder försäsongen om två veckor.