Arenasponsorn borta – Ais kan förlora namnrĂ€ttigheterna

Upplands Bilforum Arena Àr ett minne blott och Almtuna kan gÄ miste om stora pengar nÀr det nu Àr lÄngtifrÄn Àr sÀkert att de fÄr sÀlja ut namnet pÄ GrÀnby ishall.

Hockeyarenan dÀr Almtuna spelar heter Äterigen GrÀnby ishall efter att avtalet med arenasponsorn löpt ut. det Àr osÀkert om och nÀr det kan bli tal om ett nytt avtal.

Hockeyarenan dÀr Almtuna spelar heter Äterigen GrÀnby ishall efter att avtalet med arenasponsorn löpt ut. det Àr osÀkert om och nÀr det kan bli tal om ett nytt avtal.

Foto: BildbyrÄn

Ishockey2023-10-04 05:00
Namnskylten pÄ GrÀnbyhallen har nu plockats ned.
Namnskylten pÄ GrÀnbyhallen har nu plockats ned.

Det var för tre Är sedan som Almtuna gick i land med avtalet som gav Upplands Bilforum namnrÀttigheten.

– Vi vill sprida vĂ„rt koncept, produkt och vĂ„rt varumĂ€rke. Idrotten lockar mycket folk till sig och tar hand om ungdom, dam och herr. Vi har varit tydliga med att det ska gĂ„ pengar till hockeyskolan, berĂ€ttade bilfirmans vice vd Michael Rasi i samband med att avtalet tillkĂ€nnagavs.

Han pratade dÄ om att det mycket vÀl kunde bli ett lÀngre samarbete Àn tre Är.

– Ja, det Ă€r vĂ„r ambition.

Men nu stÄr det klart att det inte blir nÄgon fortsÀttning.

– Vi har valt att avstĂ„, sĂ€ger nu Rasi utan att vilja motivera det nĂ€rmare nĂ€r en förlĂ€ngning förs pĂ„ tal.

Almtunas dÄrvarande sÀljare Patric Sandin, Upplands Bilforums vice vd Michael Rasi samt Almtunas dÄvarande klubbchef Robert Lif poserar framför det nya arenanamnet pÄ GrÀnbyhallen.
Almtunas dÄrvarande sÀljare Patric Sandin, Upplands Bilforums vice vd Michael Rasi samt Almtunas dÄvarande klubbchef Robert Lif poserar framför det nya arenanamnet pÄ GrÀnbyhallen.

Petteri Olsén, ordförande och klubbdirektör i Almtuna, sÀger att man haft en dialog med sina partners men kan inte svara pÄ om det finns en ny namnsponsor pÄ gÄng i nÀrtid.

Kan du sÀga nÄgot om vilken lÀngd pÄ avtal ni diskuterar?

– Generellt just nu vill vi signalera lĂ„ngsiktighet. Det Ă€r sĂ„ vi har gĂ„tt ut till vĂ„ra partners. Det gĂ€ller Ă€ven arenanamnet, sĂ€ger OlsĂ©n.

Kan du sÀga vad ett sÄnt avtal kan vara vÀrt?

– Nej, vill inte sĂ€ga nĂ„gra belopp.

Enligt uppgifter till UNT kan dock arenanamnet vara vÀrt mer Àn en bra bit över 100 000 kronor per sÀsong, troligtvis mer.

Vet ni att ni fÄr sluta ett nytt avtal?

– Jag utgĂ„r frĂ„n det eftersom att vi haft namnet, sĂ€ger OlsĂ©n.

Petteri Olsén, Almtuna
Petteri Olsén, Almtuna

Det verkar dock inte alls sÄ sÀkert efter att UNT pratat med Thomas Perslund, vd för Uppsala arenor och fastigheter.

– Vi tittar just nu pĂ„ hur vi ska hantera den hĂ€r typen av frĂ„gor. Det Ă€r viktigt att det finns en rĂ€ttvis princip för fördelning om det Ă€r mĂ„nga föreningar. Tittar man runtom i Sverige gör olika stĂ€der och anlĂ€ggningar pĂ„ olika sĂ€tt, sĂ€ger han.

– Det pĂ„gĂ„r en utredning om evenemangsverksamheten i kommunkoncernen som hanteras av kommunledningskontoret. Detta Ă€r en viktig frĂ„ga Ă€ven i den utredningen, sĂ€ger Perslund, som tycker att det Ă€r viktigt att man fĂ„r till en tydlighet.

– I grund och botten Ă€r det ekonomi det handlar om.

 Almtuna kan alltsĂ„ inte sluta ett avtal pĂ„ egen hand?

– De behöver prata med oss. Vi har ocksĂ„ fĂ„tt en förfrĂ„gan av Uppsala Hockey.

Thomas Perslund, vd för Uppsala arenor och fastigheter AB.
Thomas Perslund, vd för Uppsala arenor och fastigheter AB.

Tidigare har GrĂ€nby ishall Ă€ven gĂ„tt under namnen Zellout Arena och MetallĂ„tervinning Arena.      

Till den hÀr sÀsongen har GrÀnbyhallen fÄtt stoppade stolar.
Till den hÀr sÀsongen har GrÀnbyhallen fÄtt stoppade stolar.
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!