VĂ€stervik vann med 4â3 efter förlĂ€ngning, detta sedan Almtunas Hampus Harlestam kvitterat nĂ€r det var 51 sekunder kvar. Resultatet hade inte nĂ„gon som helst betydelse för tabellen.
Allt avgjordes i stÀllet i Mora, Stockholm och Kristianstad.
Efter Tingsryds seger (4â1) mot AIK pĂ„ Hovet var det klart: Almtuna Ă„ker till Stockholm pĂ„ söndag för den första matchen i Ă„ttondelen.
â Det ska bli jĂ€ttekul att möta AIK, en fantastisk utmaning. Vi Ă€r förvĂ€ntansfulla och ska förbereda laget för slutspel. Vi har gjort mĂ„nga bra resultat pĂ„ Hovet, men det hjĂ€lper oss inte nu, sĂ€ger Jimmy Anderström, assisterande trĂ€nare, pĂ„ telefon frĂ„n VĂ€stervik.
Kan det vara sÄ att AIK gjorde en svag insats mot Tingsryd för att man helt enkelt ville möta Almtuna?
â Nej, det tror jag inte. Det var nog Tingsryd som var bra, och det sĂ€ger jag utan att ha sett nĂ„gonting av matchen, men jag lovar att titta pĂ„ den och klura ut vilka nycklar som Tingsryd hade, sĂ€ger Anderström med ett skratt.
Almtuna kom till spel mot VĂ€stervik med massor av juniorer â Ă„tta stycken nĂ€rmare bestĂ€mt. DĂ„ ska man veta att tre "givna" juniorer var kvar hemma i Uppsala och att succĂ©killen Filip Ekberg inte heller spelade.
â Det var spĂ€nnande att se hur de hĂ€r unga killarna skulle tackla en allsvensk match, sĂ€ger Anderström, och nĂ€mner bl a William FalkenhĂ€ll, som gjorde en bra insats.
â Han bildar radarpar med Filip Ekberg i juniorlaget och jag tycker att han gjorde en mycket bra match. Han gjorde ju en assist ocksĂ„, sĂ€ger Anderström.
Men frĂ€ckisen dĂ„? NĂ€r lagen spelade tre mot tre i förlĂ€ngningen plockade Almtuna ut mĂ„lvakten Oliver HĂ„kanson och hade sĂ„nĂ€r gjort 3â4. I stĂ€llet kom VĂ€sterviks segermĂ„l i den tomma kassen.
â Vi har pratat tidigare om att ta ut mĂ„lvakten i förlĂ€ngningen. TimrĂ„ har gjort det nĂ„gra gĂ„nger och har lyckats och nu var det bra lĂ€ge för oss, sĂ€ger Anderström.
Ă TTONDELARNA
Söndag: AIKâAlmtuna (14.00), VĂ€sterĂ„sâVita HĂ€sten. Tisdag: AlmtunaâAIK, Vita HĂ€stenâVĂ€sterĂ„. Onsdag: Eventuell tredje match i Uppsala/Norrköping.
MATCHFAKTA
VĂ€stervikâAlmtuna 4â3 e förl
(0â1, 3â1, 0â1, 1â0)
MĂ„len: 0â1 (13.45) Jesper NorbĂ€ck, 1â1 (20.31) Edward Lindelöw, 2â1 (29.38) William WiĂ„, 2â2 (37.26) Elias Sjöström, 3â2 (37.44) Cole Ully, 3â3 (59.09) Hampus Harlestam, 4â3 (62.33) Hugo Jonasson.
Publik: 521.