"Blomstrand? Det ska vi nog kunna fixa"

Sex raka matcher utan seger och nu närmar sig Modo och även Väsby. Därför är det en viktig match för Almtuna mot Södertälje på söndagen. Men någon stress i laget är det inte enligt lagkaptenen.

Almtunas lagkapten Emil Berglund känner ingen stress trots sex raka utan seger. På söndagen är det match mot Södertälje på bortaplan.

Almtunas lagkapten Emil Berglund känner ingen stress trots sex raka utan seger. På söndagen är det match mot Södertälje på bortaplan.

Foto: Håkan Lundh/arkiv

Ishockey2021-01-31 09:30

– Nej, jag ska inte säga att vi känner någon stress, men det är klart, sex raka matcher utan seger är inte bra och vi sjunker allt längre (i tabellen), säger Emil Berglund, lagkapten i Almtuna.

Nu är inte Almtuna något topptippat lag, tvärtom. Många trodde att Almtuna skulle ligga i den absoluta botten, där Väsby och Kristianstad håller till. Så på det sättet är Almtunas tabellplacering inte konstig. Det handlar mer om att laget tidigare visat att man kan ta poäng av alla men nu har sex raka utan seger.

– Arbetsmoralen är hög men vi har varit uddlösa i de senaste matcherna, men tidigare har vi tagit poäng med lite flyt. Det kan låta tråkigt att säga det här, men det brukar jämna ut sig, säger Emil Berglund.

För sin egen del finns det mer att hämta, enligt Berglund.

– Om man inte tyckte det och var nöjd kunde man ligga gärna sluta med hockeyn. Jag ska vara en av de som driver laget, säger lagkaptenen.

SSK då? Vad tror du om den matchen?

– Vi har gjort bra matcher mot dem och senast tyckte jag att vi var det bästa laget men fick bara en poäng, så vi har goda chanser.

Att undvika utvisningar och att hålla koll på Södertäljes skyttekanon Ludwig Blomstrand kan vara en nyckel till poäng i Scaniarinken.

– Det ska vi nog kunna fixa, säger Emil Berglund med ett skratt.

 MATCHDAGS

Södertälje–Almtuna

Hockeyallsvenskan

Scaniarinken 17.30 (söndag)

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!