JVM-målvakt till Almtuna?

Christoffer Bengtsberg och Johan Holmqvist är borta. Nu kan Almtuna plocka in JVM-målvakten Linus Söderström. Enligt källor till UNT är han mycket nära Uppsalaklubben.

Foto: Darren Calabrese

Ishockey2015-01-18 22:11

När det gäller Almtuna handlar det just nu mest om spelare som är på väg bort från klubben på grund av den dåliga ekonomin. Men nu kan en spelare även vara på väg in i form av Linus Söderström som vaktade det svenska målet i samtliga sju JVM-matcher runt jul och nyår. I så fall ska det handla om ett lån.

Men han själv är förtegen när UNT ringer i frågan.

– Jaha. Jag vet inte vad jag ska säga. Jag vill inte kommentera det där, säger han.

18-åringen spelade så sent som under söndagen match med Djurgårdens J20 men tillhör även Södertälje i allsvenskan. Där har han dock bara fått chansen i fyra matcher.

Om säsongen så här långt säger han:

– Spelet i landslaget är jag nöjd med, alla turneringar jag varit med i. Men i klubblagen har det gått lite upp och ned.

Almtuna har Alexander Sahlin att tillgå i truppen just nu och har två målvakter utlånade till division I-klubbar; Charlie Torstensson i Varberg och Dayn Belfour i Lindlöven. I senaste matchen mot Karlskrona hade Almtuna egna J20-målvakten Martin Olsson på bänken.

UNT har sökt sportchefen Björn Danielsson gällande Söderström. Tidigare under dagen sade Danielsson om målvaktsfrågan:

– Vi tittar på ersättare på målvaktssidan. Om det blir ett lån eller om vi plockar hem någon får vi se. Vi räknar med att ha lagt till en målvakt till nästa match.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!