- Vi drog på oss alldeles för många tvåor och våra utvisningar är onödiga och solklara. Men varför får vi aldrig med oss några utvisningar. Vi skulle haft fyra fem till med oss i dag, säger Simensen med adress Pierre Schilken, som dömde matchen mot Sundsvall.
Gästerna drog på sig fem tvåor och en tiominutersutvisning i matchen. Men även sett över tid är Simensen kritisk till rättsskiparna i allsvenskan.
- Det är för dålig nivå på domarna. Nivån är sämre nu än tidigare. Jag är jävligt besviken, säger han.
Simensen rasar mot allsvenska domarna
DOMARKRITIK. Almtuna drog på sig inte mindre än tio tvåminutersutvisningar hemma mot Sundsvall. Det fick Almtunatränaren Bobo Simensen att ryta till - både på egna laget och inte minst på domarna i allsvenskan.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!