– Jag är jävligt besviken, sade Kimby till UNT efter insatsen i Kalmar för en vecka sedan.
På frågan om han var lika tydlig mot spelarna svarade han:
– Jag måste ju berätta vad jag tycker. Vi är i ett läge där vi tillsammans behöver vända på det och måste hitta en plan framåt. Vi ska vara väldigt mycket bättre än så här i vår värld.
Och sedan dess har Almtuna visat upp något helt annat. I fredags kom första segern när Karlskoga slogs tillbaka i hemmapremiären. Mot tippade topplaget Södertälje på onsdagskvällen var det dags för tre nya poäng efter en bra insats.
– På det stora hela spelar vi ett bra försvarsspel, är starka framför mål, bedömer bra när vi ska gå, vågar satsa på anfall och försvar. Backarna gjorde ett jättebra jobb med att cleara framför kassen. Vi är nöjda med tre poäng och tycker att vi förtjänar det, säger han.
Det känns som ett bra svar från dina spelare sen du ilsknade till nere i Kalmar!?
– Det håller jag med om. Vi jobbar varje dag med att bli ett varjedagslag och jag tycker att vi har svarat bra och spelat för varandra på ett bra sätt. Vi har hittat en bättre balans framåt kontra bakåt. Kul att se men det har bara gått fyra matcher så vi måste verkligen ligga kvar där hela tiden och ta en match i taget.
– Det som var jobbigt då var att jag tyckte att vi hade haft en period med några försäsongsmatcher som var upp och ned och som var oroväckande. Så därför extra kul att vi klarat av att vända på det och göra två starka hemmamatcher.
Du ville inte då (i Kalmar) säga om du höjde rösten. Vill du säga det nu?
– Ehh .,,. nä, jag tycker att grabbarna gjorde det bra själva så jag behövde inte.
I ledning med 2–0 fick Almtuna ett gyllene tillfälle att närmast stänga matchen redan mitt i fajten. För efter att William Wiå åkt ut för hög klubba skulle det bli tekning i gästernas zon. Men pucken släpptes aldrig innan Filip Engsundh efter att först ha fått en varning visades ut för fördröjande av spel. Fem mot tre för Almtuna i två hela minuter – utan att skapa nämnvärt. Ett (!) skott på mål var allt som hemmalaget lyckades få på mål. I stället kom 3–1 i spel fem mot fyra en period senare.
Matchfakta
Almtuna–Södertälje 4–1
Hockeyalllsvenskan
(2–0, 0–0 , 2–1) Målen: 1–0 (11.35) Carl Wassenius, 2–0 (16.26) Elliot Ekmark, 2–1 (40.33) Linus Videll, 3–1 (52.35) Marcus Karlström, 4–1 (59.16) Elliot Ekmark, tom målbur. Publik: 659