Under strecket efter ny förlust

Almtuna tvingades lämna bortamatchen mot Modo utan både mål och poäng och nu är laget under det negativa kvalstrecket. "Det blir en frustration i allt", säger tränaren Marcus Ragnarsson.

Per Svensson skadades sig i den första perioden men kom tillbaka i spel. Målvakten Oscar Fröberg gjorde en bra match för Almtuna men gjorde en också jättetavla med Modos 3–0.

Per Svensson skadades sig i den första perioden men kom tillbaka i spel. Målvakten Oscar Fröberg gjorde en bra match för Almtuna men gjorde en också jättetavla med Modos 3–0.

Foto: Håkan Lundh

Ishockey2018-12-02 18:04

Halva serien är i stort sett spelad och den har inte blivit som Almtuna hoppats. Åttonde raka matchen utan trepoängare kom i Örnsköldsvik och när Tingsryd samtidigt vann hemma mot Karlskrona åkte Uppsalalaget ned under strecket, det streck som innebär att de två sista lagen får kvala för att behålla sin allsvenska existens. Nu är det mycket kvar att spela om men Almtunas trend är oroväckande.

– Vi måste spela ännu tråkigare och minimera misstagen. Det är den vägen man får gå. Samtidigt måste man kunna släppa loss, säger Ragnarsson.

Inte helt lätt att släppa loss när tabellplaceringen tynger på axlarna.

Almtuna var annars på gång under en period i mitten av november då man på kort tid besegrade Björklöven på bortaplan under ordinarie tid och straffvann hemma mot Södertälje och Leksand. Men segern i Umeå är ett av få glädjeämnen på bortaplan. Almtuna är seriens sämsta bortalag och har tagit 20 av 27 poäng i Gränbyhallen.

Mot Modo hade man chans till poäng ända in i slutperioden men då kom ödesdigra misstag.

– Efter två perioder var det helt okej sedan kom vi inte alls ut som vi hoppats och Modo var hetare. Att ha chans till poäng efter två perioder är ändå positivt men sedan hade vi inget att sätta emot, säger Almtunatränaren.

Jakob Ragnarsson slog en passning upp i mitten av egen zon i blindo. Kalle Jellvert han få fram klubben precis innan pucken skulle gå ut i mittzon och satte 2–0 med tio minuter kvar.

– Det är klart att ger vi bort pucken på fel ställen så håller det inte, säger Marcus Ragnarsson.

Fem minuter senare sjabblade annars duktige målvakten Oscar Fröberg med pucken så att Johan Eriksson kunde säkra hemmasegern genom att slå in pucken under en liggande Fröberg.

– Han gör många bra räddningar för oss och höll oss kvar i matchen, säger Ais-tränaren som plåster på såren till Fröbergs fadäs.

För andra raka matchen var Almtunas offensiv lite i ofarligaste laget. Bästa chansen i matchen fick Tobias Hage på ett straffslag direkt i början av den andra perioden men Linus Lundin räddade säkert.

– Stundtals har vi riktigt bra spel i anfallszon men ibland får vi inte iväg skotten trots att vi har bra lägen. Och så många klara lägen fick vi inte heller direkt, Modo var täta.

På onsdag väntar ett jumbomöte mot Vita Hästen för Almtuna. Det är i alla fall på hemmaplan.

Matchfakta

Modo–Almtuna 3–0

Hockeyallsvenskan

(0–0, 1–0, 2–0) Målen: 1–0 (21.55) Ludvig Elvenäs, 2–0 (50.54) Kalle Jellvert, 3–0 (55.01) Johan Eriksson.

Skott: 29–26 Utv.min: 2–4 Publik: 2 458

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!