VM-kvalet i isracing framflyttat

Rospiggarna arrangerar VM-kvalet i isracing i januari. Från början var tanken att tävlingen skulle äga rum den 10 januari men nu har beskedet kommit att evenemanget flyttas fram en vecka. Nytt datum blir istället den 17 januari.

Foto: Herman Öberg

ISRACING2014-12-30 18:08

Anledningen till beslutet är att vädret, som efter en kall period, väntas bli betydligt varmare de kommande dagarna.

– Innan jul såg det mörkt ut men nu vågar jag ändå vara lite optimist. Vi ska jobba på så gott det går och för alla isracing-fans finns det fortfarande gott hopp. En vecka före tävlingarna vet vi ganska säkert åt vilket håll det lutar, säger Mikael Teurnberg till Norrtelje Tidning.

Det är just den 17 januari som är sista möjliga datum att arrangera tävlingen. Veckan efter körs GP Challenge i Österrike.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!