Allt började den 9 augusti 1907 då några personer bestämde sig för att bilda en idrottsförening. 110 år senare står alltså Sirius med ett fotbollslag i allsvenskan, bandy i elitserien och både herr- och damlag i superligan i innebandy. Nu bjuds det in till fest för att fira klubbens 110:e födelsedag.
– Det finns anledningar att fira. Klubben har nog aldrig sett så stark ut som den gör i dag. Visst hade har vi haft bra spelare förut, men då brast det oftast på organisationen. Där är vi mycket bättre i dag än vad vi var då och det gäller allt vi håller på med, från A-lag till ungdomsverksamheten, säger alliansmoderföreningens ordförande och klubblegendaren Lasse Svensson.
Senast ett större födelsedagsfirande skedde var när klubben firade 100 år 2007 på Universitet. Tillställningen nu, tio år senare, blir dock lite mer personlig och blåsvart med mindre pompa och ståt även om alla förbund är inbjudna enligt Svensson.
– Vid hundraårsjubileum så är det alltid förbundsrelaterat, alla vill vara med och fira när man fyller hundra år. Alla förbundsordförande var där och Lennart Johansson var med.
Under festkvällen kommer förtjänstnålar att delas ut och det blir uppträdanden från den svenska showorkestern Phontrattarne.
Kvällens konferencier är ordkonstnären Jacke Sjödin som ligger bakom filmerna inför Sirius hemmamatcher i fotboll. Det kommer även att visas en jubileumsfilm kvällen till ära.
– Vi kan ta in mellan 300 till 400 personer och vi tror rätt många kan komma. Det är redan nästan 200 som har anmält sig och sedan har vi ett eftersläpp också. Festen är upplagd så att den är både för unga och gamla. Det blir en trevlig kväll.
Sportsligt finns det som bekant mycket att fira efter att Sirius fotboll gjort comeback i allsvenskan efter 43 år och att man har ytterligare tre lag i landets högsta serier.
– Det har gått lite upp och ner genom åren där vi hade en riktig svacka 2002 då vi inte var i eliten i någon sport. Jag tycker att det är starkt av en klubb att ha så många olika lag på högsta nivå, just nu känns det riktigt kul, säger Svensson och fortsätter:
– Jag tror också att det inspirerar ungdomar. Nu har man förebilder och kan titta på allsvensk fotboll, innebandy och bandy på en bra nivå på hemmaplan.
Hur firar ni födelsedagen i dag?
– Vi kommer inte att göra något speciellt tror jag utan bara höja våra glas för vår gamla och anrika klubb, säger Svensson.