Veckans SM-tävlingar startade med träningar, följt av tidskörning, kval och finaler. Totalt deltog 180 förare från hela landet, och inför finalen hade de flesta av Rasbos förare möjligheter att få
fina resultat med sig hem. Tuffa race gjorde dock att resultaten inte höll hela vägen in i mål. Den som lyckade bäst var Hjalmar Sjölin som levererade en tredje plats i klassen J125.
I helgen var det även tävling i Lidköping, Prins Carl Philips Racing pokal. En tävling under två dagar där prinsen själv deltog under lördagen i klassen DD2 med en niondeplats som följd. Tävlingen var även en dubbel deltävling i Rotax Max Challenge där den som vinner serien i respektive klass får delta i världsfinalen i Spanien. Lördagen började med sol för att sedan övergå i regn. Söndagen var föränderlig mellan sol och regn vilket gjorde det svårt för många att välja rätt inställningar. Den som lyckades bäst var Nils Runnegård som levererade en fjärdeplats i klassen KF3. Efter finalerna fick de sex främsta i varje klass en prisbuckla av Prins Carl Philip.
Resultat Prins Carl-Philips Racing Pokal:
Lördag, Rotax Junior: Hjalmar Sjölin 6:a, Markus Grönman 9:a.
Söndag, Junior 60: Carl Runnegård 5:a. KF3: Nils Runnegård 4:a, Julle Ljungdahl 5:a, Isak Blomqvist 6:a, Isak Sjökvist 10:a. Rotax Junior: Hjalmar Sjölin 5:a, Markus Grönman 9:a.