En av de sämsta insatser jag sett

93.03 stod det på Studenternas klocka. 5–2 till AIK mot Sirius på Studenternas – och en av de sämsta insatser jag sett från det här laget var ett faktum.

Foto: Tomas Lundin

Krönika2016-06-27 21:45

Sirius inledde säsongen strålande och tog poäng efter poäng samtidigt som man höll nollan. Att det sedan blev förluster mot Hovås, Limhamn Bunkeflo och Hammarby såg jag som naturligt då de lagen på pappret är bättre än Sirius. Att man nu även förlorat mot bottenlagen Qbik och AIK är mer oroande. Särskilt om man tittar på hur matchen såg ut.

AIK, som har ett av seriens yngsta lag, tog kommandot direkt och släppte det inte. Sirius är inne i en tuff period, men då måste ledande spelare som Mikaela Björklund, Julia Lyckberg och Moa Mattsson ta tag i det. Mot AIK var det i stället gästernas Eldina Ahmic som styrde och dominerade mittfältet. Det blåser tuff motvind nu i Sirius – och ingen stod emot.

Jag förväntar mig inte att Sirius ska vara något topplag, men laget är bättre än såhär och nu gäller det att visa det. Fler måste stå upp när det blåser. Samtidigt undrar jag hur stämningen är i truppen? Jag vet att många spelare inte är så glada över att Sirius dragit in deras elitförsäkring och samtidigt bestod måndagens trupp av blott 13 A-lagsspelare. Det är tuffa förutsättningar, men man bör ändå prestera bättre än såhär.

Krönika

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!