En dag kvar. Klockan kvart över tre på torsdag börjar finalpasset i sprint.
För en gångs skull är det inte bara skidspåren som ligger inbjudande vita i Falun, det är snö överallt. I går låg det visserligen ett tjockt grått molntäcke över Dalarna och på väderlekstjänstens prognos ser jag regndroppar över Falun på torsdag, men man kan inte få allt. Det blir fest i alla fall.
När jag svängde in vid Lugnet skidstadion vid lunchtid i går möttes jag av lastbilar, vakter i brandgula västar, kranbilar, flera vakter i brandgula västar och så ännu flera lastbilar i allehanda storlek. Och så norska flaggor förstås. Blått, rött och vitt överallt.
Så här såg det inte ut när VM avgjordes i Falun 1993. Det har växt – minst sagt. Jag tog en promenad på området och möttes av gigantiskt hus där det tidigare – för bara någon månad sedan – var tomt. Ingenting. Bara lite asfalt och en vändplan.
Huset är på 6 300 kvadratmeter och bygges på sex veckor. Här ska vip-gäster kunna äta mat i lugn och ro och på nedre plan är det after ski för alla. Efter VM ska hela rasket rivas.
Det byggs fortfarande på Lugnet. Det putsas överallt.
Om Falun går till bandykval (i Sirius grupp?) kan det väl omöjligen tryckas in en match mitt i allt detta?
Jag är övertygad om att allt kommer att bli kanonbra. Publiken kommer att trivas i hela området även om det blir både regn och snö.
Det som däremot oroar är sjukdomarna på Daniel Rickardsson och Anna Haag. Ingen av dem åkte i Östersund i helgen och på lördag är det skiathlon.
Dessutom är Emil Jönsson som bekant skadad. I går kom det positiva rapporter från Jönsson. Han var på väg till Falun. Men jag är tveksam. Han hade så ont i helgen att han fick bäras av banan i Östersund.
Jag tror inte att Emil Jönsson kan åka torsdagens klassiska sprint.
Förra helgen skrev jag en vinterkrönika i tidningen och spådde att Sverige skulle bli utan guld under alpina VM, skid-VM och skidskytte-VM. Tyvärr har jag fått rätt hittills. Men nu hände något oförutsett i Östersund den gångna helgen – och ni vet vad.
Charlotte Kallas prestation på fristilsmilen – samma distans som i VM på tisdag – var fantastisk, men jag vidhåller mitt tips och säger att Sverige blir utan guld. Jag ska dock erkänna att tipset har blivit aningen skakigt.
Norge framstår som favorit på alla längddistanser.
Jag vet att Martin Johnsrud Sundby såg lite blek ut i Östersund, men det spelar ingen roll. Jag har VM i Falun 1993 i färskt minne och då vann Sture Sivertsen guld. Ingen trodde på Sivertsen utanför Norge, ändå vann han.
Den norska bredden är imponerande – inte minst på damsidan. Där har Norge det bästa skidlandslaget någonsin – Sovjet med Kulakova, Lazutina, Välbe och allt vad de heter får ursäkta.