Uppsala vann två av de fyra matcherna vilket räckte till en tredjeplats och en säkrad slutspelsbiljett. Caroline Lundberg som stod för överlägset flest poäng i Uppsala med sina 27.
– Vi visste att vi hade en väldigt tuff inledning på dagen med Stockholm exiles i första matchen och därefter förra årets SM-tvåa Vänersborg. Vi gjorde två riktigt bra matcher trots förlust i båda. Linköping och Enköping var måstematcher och där gjorde vi vårt jobb helt enkelt och lyckas vinna tack vare en stark laginsats, säger Lundberg.
Slutspelet avgörs under SM-veckan i Borås den 30 juni till den 7 juli.
– Inför SM-veckan har vi mycket att jobba på för att verkligen ha en chans att ta oss vidare från gruppen och vidare till semifinal. Nivån kommer vara ännu högre än i dag men vi vet att vi kan spela riktigt bra rugby så vi ska åka dit och visa att Uppsala är ett lag att räkna med.