Tävlingen Tusenpoängaren (100 skott på två timmar) arrangerades av Ringamåla Skytteförening genomfördes i år för 27:e gången.
Den samlade hela 415 tävlande, varav 13 från Södra Trögds Skyttegille, till start i klassen för skyttar i sittande skjutställning.
Av Södra Trögdarna sköt tre, Anna och Thomas Rolander samt Hedvig Floderus, maximala 1000 poäng.
Totalt var det 35 skyttar som uppnådde maximala 1000 poäng och där särskiljning genomfördes med så kallad decimaltolkning av skotten för att fördela placeringarna i kampen om den meriterande segern.
När samtliga skotten tolkats för dom 35 tusenpoängarna så stod Anna Rolander som överlägsen segrare med ett resultat på 1067,0 poäng, vilket var en segermarginal på hela 4,6 poäng före Ida Losberg från Arboga och 4,7 poäng före Elin Carlsson från Ullared.
Anna resultat är det högsta resultat som skjutits i hela tävlingens historia. Thomas Rolanders resultat på 1058,8 poäng placerade honom på plats elva och med poängen 1055,2 så uppnådde Hedvig Floderus en meriterande 22:a plats i det stora startfältet.
Strax bakom dessa fullpoängare sköt Södra Trögdarna Hampus Pettersson, Love Lund Arnell och Gustaf Floderus 999 poäng.