Svar pÄ Mikael Backs insÀndare 23/6 angÄende ombyggda busshÄllplatser i Ramstalund.
Vid busshÄllplatsen i Ramstalund kommer ett renoverat vÀderskydd att placeras pÄ hÄllplatsen för resa mot Uppsala. Det har hela tiden ingÄtt i planen för upprustningen av hÄllplatserna. DÀremot kommer inte nÄgot vÀderskydd att sÀttas upp pÄ busshÄllplatsen för resande mot Enköping pÄ grund av att det Àr för fÄ pÄstigande resenÀre.
LĂS MER: Eter förbĂ€ttringen försvann busskurerna ...
Det pĂ„gĂ„r en omfattande upprustning av busshĂ„llÂplatser utmed vĂ€g 55. Arbetet görs i samverkan mellan UL och Trafikverket. BĂ„de tillgĂ€ngligheten och sĂ€kerÂheten vid hĂ„llplatserna förbĂ€ttras.
Det vore naturligtvis önskvÀrt om det var möjligt att förse alla hÄllplatser med vÀderskydd. Nu Àr det inte sÄ och dÀrför har UL tagit fram riktlinjer sÄ att samma princip anvÀnds för alla hÄllplatser i lÀnet nÀr det gÀller utplacering av vÀderskydd och annan utrustning.