Därför har banken inte öppet jämt

När insändarskribenten Urban Wide skulle besöka banken fick han problem – och skrev en insändare i UNT 22 mars. Nu får han svar från kontorschefen Farnaz Zebarjaddi.

Swedbanks kontor, som inte håller öppet tillräckligt ofta enligt insändarskribenten. Nu får han svar från kontorschefen på beslutet att dra ner på öppettiderna.

Swedbanks kontor, som inte håller öppet tillräckligt ofta enligt insändarskribenten. Nu får han svar från kontorschefen på beslutet att dra ner på öppettiderna.

Foto: Erik Windolf

Replik2025-04-01 06:00
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Tack för dina synpunkter, det hjälper oss att utvecklas och bli bättre. Vi är ledsna över att ditt besök hos oss i Uppsala inte motsvarade dina förväntningar och vi beklagar verkligen att du upplevde en dålig service.

Anledningen till att vi har ändrat öppettiderna på våra kontor, däribland Uppsala, handlar om att möta förändrade kundbehov. Allt fler av våra kunder väljer att hantera sina bankärenden digitalt eller via telefon, vilket innebär att antalet fysiska bankbesök minskat över tid. För att använda våra resurser på ett så effektivt sätt som möjligt har vi därför anpassat öppettiderna för att kunna bemöta våra kunder på det sättet som flest vill träffa oss på, och det är via telefon eller digitalt. Vi har tidigare inte kunnat möta dessa behov och därför har vi valt att omfördela våra resurser för att bättre kunna göra det. 

 Vi vet samtidigt att många kunder vill träffa oss på kontoren och då finns det möjlighet att göra det. Jag hoppas att du och våra andra kunder i Uppsala ska märka att det blir lättare att göra bankärenden per telefon, men ni är också välkomna till oss på kontoret.