Under de åtta månader som rättegången pågått har åklagarna försökt leda i bevis att de åtalade dumpat hundratusentals ton avfall på 21 olika platser i mellersta Sverige.
Två av dessa platser finns i Uppsala och Dannemora. I den norduppländska gruvorten finns tusentals sopor kvar i flera högar. Det handlar om bygg- och rivningsavfall som istället för att sorteras lämnats åt sitt öde.
Sammanlagt elva personer har stått åtalade och runt 150 vittnen har hörts under rättegången. Det är det största miljöbrottsmålet som hållits i en svensk domstol.
Nu avslutas rättegången och de tre som antas ha styrt företaget bakom miljöskandalen, Think Pink, får flera års fängelse om åklagarna får gehör för sina yrkanden.
Det handlar om vd Bella Nilsson (numera Fariba Vancor), hennes exman Tomas Nilsson och TV-kändisen Leif-Ivan Karlsson. Ytterligare två personer står åtalade för grovt miljöbrott och åklagarna yrkar på sex års fängelse för alla fem.
En person som åtalats för medhjälp till grovt miljöbrott kan få tre års fängelse. I åtalet finns också fem markägare som åtalats för miljöbrott. Här vill åklagarna se mellan åtta månader och ett och ett halvt års fängelse.
I yrkandena finns även ett skadestånd på 39 miljoner till Naturvårdsverket. Fler skadeståndsanspråk väntas från de kommuner som drabbats. Det handlar om hundratals miljoner kronor för sopor som redan fraktats bort och som väntar på att tas om hand.
De åtalade har hela tiden nekat till brott och menar att de följt lagen. Bella Nilsson har vid ett flertal tillfällen sagt att det hade löst sig om inte hon och resten av företagsledningen hade gripits och åtalats. Hon anser sig utsatt för en häxjakt.
Bella Nilssons advokat Jan Tibblings utgångspunkt är att sopdrottningen aldrig haft med själva avfallshanteringen att göra och att hon därför ska frias.
Dannemorasoporna har kontrollerats av markägaren, som säger att de inte läcker gifter eller tungmetaller. Men på flera platser i landet har sopbergen orsakat utsläpp och i Botkyrka startade en långvarig brand.
– Redan nu finns det föroreningar i mark och vatten från de här stora avfallsanläggningarna. Under flera års tid kommer det här kunna leda till skada för både människor och djur, eller för all framtid på vissa ställen, har åklagare Lise-Lotte Tegle tidigare sagt till TT.
Domarna väntas komma 17 juni.